právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

SLEDUJEME: Volby 2017

12. 10. 2017 - 12:00 | Poslouchejte náš Volební servis a volby vás nezaskočí.
zdroj: pixabay.com

Volební servis Radia Haná!

Nezapomeňte, 20. a 21. října jsou v Česku volby do poslanecké sněmovny. Pokud je vám více než 18 let, i Vy můžete svým hlasem rozhodnout o novém složení poslanecké sněmovny na další čtyři roky. Každý hlas se počítá. Pokud chcete volit a nejste si jisti, jak na to, poradíme Vám ve Volebním servisu Radia Haná. Poslouchejte Radio Haná od pondělí 16. října každý den po 10. a po 17. hodině. 

 

Kdy můžeme volit?

V následujících volbách rozhodneme, jaké strany zasednou ve Sněmovně na následující 4 roky. Nezapomeňte, pokud chcete volit, musíte být starší 18 let. A kdy přesně můžete k volebním urnám? Start voleb je v pátek 20. října. Ve 14h se otevřou volební místnosti. A ve 22h se zavřou. Otevřou se zase v sobotu 21. října v 8h a ve 14h se zavřou. Pak se začnou sčítat naše hlasy.

Kde můžeme volit?

Volí se ve volebních místnostech, přičemž do příslušné volební místnosti jsme zapsáni dle svého trvalého bydliště. Pokud nevíte, kde se vaše volební místnost nachází, můžete ji najít např. na internetu pomocí tzv. volebních map.

Co je nezbytné k volbám?

Chcete-li volit, musí vám být aspoň 18let a musíte se volební komisi ve vaší volební místnosti prokázat platným občanským průkazem nebo pasem. Volíte-li mimo svůj volební okrsek, musíte mít volební průkaz. Poté vám volební komise předá volební obálky a můžete jít za plentu vybrat svůj hlas.

Chci volit mimo svůj volební okrsek

Pokud jste daleko od svého volebního okrsku, nevadí. Volit můžete kdekoliv v Česku, jen k tomu potřebujete voličský průkaz. Ten si můžete vyřídit na obecním úřadě do středy 18. října. Přijdete na obecní úřad, sdělíte úředníkovi žádost, tím se zaeviduje, a pak průkaz dostanete. U voleb se prokažte voličským průkazem a občankou.

Jak dostanu volební lístky?

Lístky bychom měli dostat přímo domů nejpozději 3 dny před volbami. Pokud vám je nikdo nepředá, nebojte se. O volební právo nepřijdete. I kdybyste lístky ztratili, o novou sadu lístků můžete požádat přímo ve volební místnosti, až přijdete k volbám.

Kroužkování? Co to znamená?

Jestli jste si již rozmysleli, kterou stranu či hnutí zvolíte ve volbách do poslanecké sněmovny 20. či 21. října, máte možnost volbu ještě upřesnit. Do volební urny můžete vhodit hlasovací lístek i s tím, že na něm upřednostníte některé kandidáty. Na lístku můžete až 4 kandidáty zakroužkovat propiskou. Tím je posouváte ve volbě před ty, které upřednostňuje sama volební strana či hnutí.

Jak je postup volení?

Rozhodujeme o novém obsazení sněmovny na následující 4 roky. A jak to funguje? Přijdete do volební místnosti v okrsku Vašeho trvalého bydliště, tam se prokážete občankou nebo pasem volební komisi. Ta vám dá volební obálku a případně lístky se stranami, pokud je nemáte. S obálkou a lístky jděte za plentu. Tam vložte lístek se svým volebním favoritem do obálky a tu hoďte do volební urny před plentou.

Můžu to pokazit?

Pozor ať odvolíte správně - tedy platně. Neplatný je volební lístek, který není na předepsaném tiskopise. Dále ten, který je přetržený nebo není vložen do volební obálky. A pozor! Váš hlas je neplatný také tehdy, je li v obálce více hlasovacích lístků, než jeden.

Ozvěte se nám

585 22 55 88
585 22 55 88 dopravní zpravodajství